Z jakich ulg mogą skorzystać Polacy pracujący w Norwegii?Status pendler to najpowszechniejsza ulga w podatku dochodowym Norwegia, która polega na odliczeniu kosztów wyżywienia, dojazdów do miejsca zatrudnienia oraz zakwaterowania na obczyźnie. Kolejną ulgą jest zastosowanie rozliczenia zwykłego, w przypadku, gdy podatnik w Norwegii nie kwalifikuje się na inne zniżki. Polega ona na odliczeniu od podatku kosztów związanych z: dojazdem do pracy, opieką nad dziećmi, wpłatami na indywidualny fundusz emerytalny, darowiznami na organizacje charytatywne, odsetkami zaciągniętych kredytów, uzyskaniem przychodu do kwoty 109 950 NOK. Pracownicy, którzy chcą skorzystać z przysługujących świadczeń w związku z pracą na terenie Norwegii, muszą dostarczyć komplet dokumentów wymaganych przez tamtejszy Urząd Skarbowy (NAV).  Procedury służą potwierdzeniu statusu podatnika, a rodzaj i liczba dokumentów różnią się w zależności od wybranego sposobu rozliczenia.

Podatek dochodowy Norwegia − jak rozliczyć?

Kraj fiordów znany jest z wysokich zarobków, a przy tym wysokich podatków. Kwestie obecnych podatków w Norwegii, system rozliczeniowy i ulgi mogą wydać się zagmatwane, a dla Polaków przebywających tam i podejmujących prace bywają niezrozumiałe. Z pomocą przybywa firma ATS Anna Stankiewicz, działająca na rynku od 13 lat, posiadająca spore doświadczenie w dziedzinie podatek dochodowy Norwegia. Roczne zeznanie podatkowe należy niezwłocznie złożyć do 30 kwietnia, tak samo obowiązuje w Polsce, więc nie sposób o tym zapomnieć.

Podatek dochodowy Norwegia − w praktyce

Każdy Polak pracujący w Norwegii otrzymuje wypłatę pomniejszoną o podatek dochodowy. Podatek ten u osoby prowadzącej własną działalność gospodarczą w Norwegii wynosi 22%, a na ubezpieczenie społeczne płaci się 11,4% od zarobków. Na wysokość potrącanego podatku wpływają koszty stałe i zmienne. W kosztach stałych należy uwzględnić: ubezpieczenie emerytalne pracownika, wynagrodzenie urlopowe pracownika, opłatę w związku z zatrudnieniem pracownika. W opłatach zmiennych znajdziemy takie pozycje, jak: zasiłek chorobowy, ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków, szkolenie pracowników oraz odzież robocza.